Forum XLT.fora.pl Strona Główna XLT.fora.pl
F o r u m X L T - Skarby, Eksploracja, Wykrywacze Metali..
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmiany w ustawie o ochronie zabytków
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum XLT.fora.pl Strona Główna -> Stare ale jare..
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martin




Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 9:24, 06 Wrz 2006    Temat postu:

Van Worden napisał:
Nawiązałem juz pewien dialog w tej sprawie i chciałbym wiedziec na kogo z Was mogę liczyć jesli powstanie szersza inicjatywa by coś z tym fantem zrobić?
VW


Nawiązuj , nawiązuj , powiedz mi tylko jedno , co rozumiesz pod pojęciem : " na kogo z Was mogę liczyć" ? , co byśmy w razie czego mieli zrobić?

pzdr.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Śro 10:43, 06 Wrz 2006    Temat postu:

Witam!

Tego jeszcze nie wiem, bo nie wiem jak to wszystko będzie wyglądało, ale mogą to być albo podpisy pod projektem nowelizacji albo jakakolwiek forma pomocy merytorycznej.. Potrzebni bedą ludzie trzeźwomyślący, którzy będą w stanie czynnie poprzeć taką inicjatywę. Szczegóły wypracujemy wspólnie

Pozdrawiam

VW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mar




Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Śro 15:06, 06 Wrz 2006    Temat postu:

Swego czasu była akcja na forum odkrywcy która miała na celu ,wpłynąć na ustawodawców nowelizujących obecnie istniejącą ustawe.
Z tego co wiem raczej nic z tego niewyszło.Od początku śledze walkę poszukiwaczy o jakieś konkretne ustalenia w gesti przepisów nas dotyczących i jak dotąd skutki są mierne.Dlatego zgadzam się z Vanem że samo się za nas to niezrobi.Inna sprawa że trzeba znależć sposób aby jakoś mądrze i zorganizowanie przedstawić nasz punkt widzenia.Swoją drogą jak by jakiś poseł na sejm poparł nasze postulaty to podejrzewam że miałby duże poparcie w następnych wyborach.Może to jest jakieś rozwiązanie,chociaż obawiam się żeby naszym kosztem nikt nie starał się robić kariery.
Pozdrawiam
Mar


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Czw 9:37, 14 Wrz 2006    Temat postu:

Witam!

Pod spodem wklejam post z forum PS odnosnie listopadowej konferencji OODA [link widoczny dla zalogowanych] Myślę, że wszystko jest jasne?

"...Ponieważ także zostałem zaproszony na tę konferencję sądzę, że zainteresowani zmianami poszukiwacze powinni wypracować wspólne stanowisko. Jak wiecie jestem przeciwnikiem licencjonowania, egzaminowania i jakiejkolwiek formy państwowej kontroli :n
To oczywiście nie oznacza anarchii i wolnej amerykanki, ale wypracowanie takich metod współpracy z archeologami, które gwarantowałyby uczciwość zachowań po obu stronach. Opieram się tu na dobrze mi znanym modelu brytyjskim, który od lat świetnie funkcjonuje i powinien stanowić wzór także dla nas. Obawiam się, że rozwiązania zmierzające do pewnego rodzaju kontroli nad poszukiwaczami, mają na celu bądź rozbicie środowiska poszukiwawczego bądź, jak słusznie zauważył Lipek, przgotowanie gruntu pod czerpanie korzysci finansowych z wprowadzonych zmian (kursy, licencje etc.). Na szczęście problemy te widzi i sympatyzuje z nami część środowiska archeologicznego, w tym osoby o wielkim doświadczeniu dobrze znające realia i problematykę ochrony dziedzictwa archeologicznego w innych krajach.
Pozwolę sobie przypomniec tu część mojego wcześniejszego postu i 7 punktów, które chciałbym by stały się punktem wyjścia do wypracowania wspólnego stanowiska:

Cytat:
1. Zaczynamy od amnestii dla poszukiwaczy - Ustalamy termin kilkumiesięczny w którym każdy poszukiwacz moze zadeklarować posiadane przez siebie znaleziska i zgłosić je do skatalogowania.

2. Przy każdym wojewódzkim urzędzie konserwatora zabytków tworzymy etat archeologa, którego zadaniem bedzie katalogowanie i rejestrowanie znalezisk dokonanych przez osoby prywatne na terenie danego województwa.

3. Każdy przedmiot otrzyma swój numer identyfikacyjny (określajacy takze precyzyjnie proweniencję przedmiotu np. cmentarzysko etc.) i jedynie zabytki z tym numerem będa mogły być sprzedawane, wymieniane etc.

4. Z katalogami zabytków w pierwszej kolejności będą mogły zapoznać się państwowe muzea, które jeśli będą chciały mieć przedmiot w swojej kolekcji, zobowiążą się do wykupienia go od znalazcy według obowiązujacych cen rynkowych (wyceny dokona ekspert muzeum oraz rzeczoznawca wyznaczony przez znalazcę. Ewentualny spór rozstrzygnie niezależna fundacja dysponujaca środkami na zakup zabytku).

5. Powołanie niezależnej fundacji, której zadaniem będzie wspieranie muzeów w gromadzeniu srodków na interesujące ich zabytki w rękach prywatnych. Fundacja może sie składac z instytucji państwowych oraz prywatnych. Może byc tez zasilana wpływami n.p. z totalizatora sportowego.

6. Przedmioty, którego zakupem muzea nie będą zainteresowane, pozostają w rękach prywatnych, po ich wcześniejszym skatalogowaniu i opisaniu.

7. Żaden przedmiot, który nie został poddany procesowi weryfikacji i nie został odpowiednio skatalogowany, nie zostaje dopuszczony do wolnego obrotu.


Tak to powinno w skrócie wyglądać Zalety takiego rozwiązania: złodziejom nie będzie sie już opłacało niszczyć stanowiska archeologiczne, gdyż żaden szanujacy się antykwariusz nie przyjmie nie sklasyfikowanego towaru. Oczywiście nie eliminuje to do końca pospolitych złodziei i paserów, ale to juz kwestia ministra Ziobro :cop Złodzieje byli, są i będą, ale takie rozwiazanie znacznie zmniejszy ich liczbę a na pewno odrózni ich od uczciwych poszukiwaczy. Urząd konserwatora wojewódzkiego i archeolodzy będą mieć potężną bazę danych o KAŻDYM nowym znalezisku na swoim terenie, co z pewnością zaowocuje zwiększeniem ilości stanowisk archeologicznych w Polsce i ponowną weryfikacją wielu z już egzystujących.. Podniosą się zapewne głosy, że taka amnestia i zgłaszanie wszystkiego zalałaby urzędy konserwatorskie w całym kraju. Zapewne tak, ale trwałoby by to tylko przez jakiś czas (np. przez rok można by w kazdym urzędzie zamiast jednego uruchomic kilka etatów by się z tym uporać) a gdybysmy już nadrobili zaległości, to uzyskalibyśmy swietnie działający system katalogowania zabytków, nie gorszy od tego w Wielkiej Brytanii ( [link widoczny dla zalogowanych] ) i znacznie poszerzylibysmy naszą wiedzę o przeszłości. Do tego dochodzi szansa na uratowanie przedmiotów metalowych codziennego uzytku, które w wyniku intensyfikacji prac rolnych, nawożenia etc., z roku na rok coraz bardziej niszczeją. Koszty opisanej przeze mnie operacji nie są małe, ale na dłuższą metę są znacznie mniejsze od potężnej biurokracji i łapówkarstwa, która pójdzie w ślad za pozwoleniami, egzaminami etc. Sprawi też, że muzea zaczną funkcjonować bardziej prorynkowo a mniej zachowawczo i antyobywatelsko. Droga do porozumienia poszukiwaczy z archeologami prowadzi poprzez wzajemne zrozumienie i uszanowanie wzajemnych praw i kompetencji. Budować powinniśmy na zaufaniu a nie na kolejnych przybudówkach do państwa policyjnego.


Dodać do powyższego należy jeszcze propozycje wprowadzenia podatku od sprzedanego wykrywacza, który dystrybutor odprowadzałby na wyżej wymieniony fundusz. Kwestia finansowania dodatkowych etatów w WKZ, mam nadzieję zostanie dopracowana do listopada.
Powyższe postulaty spotkały się już z przychylną opinią części środowiska archeo i będą dalej omawiane. Tylko od nas wszystkich zależy, ile z nich i w jakim stopniu zostanie zrealizowana.. Wiem, że także na tym forum są poszukiwacze, którzy ze względu na dobrą współpracę z archeo, nie są zainteresowani daleko idącymi zmianami bo i tak czerpią z tej współpracy korzyści. Sam współpracuję z archeo i mógłby mnie nic nie obchodzić los innych poszukiwaczy, ale wychodzę z założenia, że wszyscy powinni mieć prawo do cieszenia się swoją pasją jaką są poszukiwania, a nie tylko garstka wybrańców. Dlatego apeluję do tych "zadowolonych" ze status quo, żeby wspólnie z nami wszystkimi, opowiedzieli się przeciw próbom narzucenia nam rozwiązań wymyślonych na biurku jakiegoś archeo-biurokraty i pomogli we wprowadzeniu zmian opartych na sprawdzonych i dobrych modelach współpracy archeologów z poszukiwaczami.
W sobotę inaugurujemy działalność stowarzyszenia mającego między innymi za cel poparcie zmian w ustawie. Zapraszam wszystkich chętnych (w tym działające już stowarzyszenia) do współpracy i poparcia tej inicjatywy. Zaprezentujmy wspólne stanowisko bo tylko razem stanowimy liczącą się siłę ..."

Pozdrawiam

VW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Wto 17:07, 19 Wrz 2006    Temat postu:

Witam!

Kolejna porcja dla tych, którzy śledzą ten wątek tylko na tym forum:

.".. Tu nie chodzi o dostęp do źródeł, bo taki jest tylko trzeba umieć korzystac z literatury i opracowań tematycznych, ale o podstawowe prawo do poszukiwań.
Musimy mieć prawo poszukiwań na każdym terenie, oprócz tych które z takich czy innych powodów objęte są ochroną: rezerwaty i ścisłe stanowiska archeologiczne (takie na których nie dopuszczane są jakiekolwiek prace orne), parki narodowe, wiekszość parków miejskich etc., za zgodą właściciela terenu. Takie poszukiwania powinny się odbywać bez konieczności ubiegania się o dodatkowe zezwolenia.
Musimy mieć prawo do zgłaszania znalezisk odpowiednim organom i w przypadku chęci posiadania przez nich znalezionego przez nas przedmiotu, otrzymania za niego równowartości ceny rynkowej.
To są dwie podstawowe sprawy o które warto walczyć. Czy ogólnokrajowe stowarzyszenie może nam w tym pomóc? Moim zdaniem tak, pod warunkiem, że bedzie w autentyczny i demokratyczny sposób reprezentowało nasze interesy. Władze takiego stowarzyszenia powinny być wybierane w sposób jawny a zasady działania w pełni uczciwe i przejrzyste. Nikt nie powinien byc zmuszany do wstąpienia do takiego stowarzyszenia ani dyskryminowany jako poszukiwacz dlatego, że nie jest jego członkiem. Stowarzyszenie miałoby za zadanie reprezentowanie nas na zewnątrz, organizowanie spotkań, dobrowolnych szkoleń etc.
Świetnym przykładem, który pokazuję do znudzenia, jest organizacja brytyjskich detektorystów, zrzeszająca zarówno osoby indywidualne jak i stowarzyszenia i grupy poszukiwawcze. Oto link do ich "Kodu Postępowania dla Odpowiedzialnych Detektorystów", który został zaakceptowny przez największe instytucje opiniotwórcze i decyzyjne w Wielkiej brytanii, w tym ciała archeologiczne, rządowe, leśne, farmerskie etc. [link widoczny dla zalogowanych] (do odczytania potrzebny darmowy program Adobe Acrobat Reader).
A to link do strony głównej tej organizacji: [link widoczny dla zalogowanych]
To wolne tłumaczenie zalet członkowstwa w NCMD:
Cytat:
1. Organizacja (NCMD) słucha opinii swoich członków na tematy związane z poszukiwaniami i informuje ich o bieżących wydarzeniach i problemach. Organizacja oferuje porady w różnych sprawach poprzez swoich przedstawicieli krajowych i osoby o duzym doświadczeniu poszukiwawczym.

2. Organizacja zapewnia sposób w jaki wspólny głos jej członków zostaje przedstawiony instytucjom rządowym, zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnokrajowym, lokalnymi i krajowymi mediami i innymi instytucjami i jakimikolwiek organizacjami zainteresowanymi naszym hobby.

3. Organizacja zapewnia darmowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej dla wszystkich swoich członków.

4. Co najmniej co kwartał Organizacja organizuje spotkania jej regionalnych reprezentantów. Organizuje coroczną konferencje na której wybierani są reprezentanci, składane są sprawozdania z jej działalnosci i przedstawiany jest kosztorys wydatków i przychodów, który dostępny jest do wglądu przez wszystkich członków Organizacji.

5. Organizuje różne zloty, spotkania, wystawy, kursy etc., poprzez swoich regionalnych przedstawicieli.

6. Prowadzi otwarte archiwum dotyczące spraw związanych z Organizacją.

Co to wszystko oznacza? W skrócie to, że dopóki poszukiwacz nie łamie prawa, ma za sobą potężną, uznaną przez rząd i najważniejsze instytucje w kraju organizację, która go reprezentuje łącznie z zapewnieniem pełnego ubezpieczenia na wypadek gdyby podczas poszukiwań coś się wydarzyło. Brzmi jak bajka? Otóz nie - ta organizacja działa i ma się z roku na rok coraz lepiej. To samo może być i u nas. Mało tego, NCMD wyraża chęc pomocy przy organizacj u nas takiego stowarzyszenia. Czemu więc ktoś robi z nas idiotów i próbuje nas na siłę uszczęśliwiać i wciska nam jakieś kursy, licencje, opłaty i inne bzdury? Ano chyba dlatego, że wyczuwa w tym kasę i ma w dupie fakt, że nie wszyscy będą chcieli przejść jakiekolwiek szkolenie i że w rzeczywistości zepchnie to tylko poszukiwaczy do podziemia.. Ten "ktoś" to też banda cwaniaczków, którzy już od dawna współpracują mniej lub bardziej po cichu z archeo i którzy mają gdzieś co zrobi reszta poszukiwaczy, bo przecież oni mają kawałek tortu, którym wcale nie chcą się z nikim dzielić :wq Zgadzam się też z Jaraskiem, że fakt iż już wkrótce mają się odbyć takie "próbne" szkolenia, może oznaczać to, że najważniejsze ustalenia już zapadły a my jesteśmy tylko potrzebni jako "listek figowy" Sad Czy w takim razie warto sobie zadawać trud i uczestniczyć w tej debacie? Sądzę, że mimo wszystko warto bo przynajmniej nikt nie będzie miał pretekstu w rodzaju: "my chcieliśmy z nimi rozmawiać, ale poszukiwacze się na nas wypięli i dlatego zmiany są takie jakie są" Róbmy więc swoje, ustalajmy nasze stanowisko i z umiarkowanym pesymizmem przygotujmy się do boju Wink

Pozdrawiam

VW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
widmo




Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 292
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolnośląskie

PostWysłany: Wto 17:38, 19 Wrz 2006    Temat postu:

Van, czemu o działalności NCMD oraz o ewentualnej pomocy przy założeniu stowarzyszenia dowiaduję się z Forum, a nie od czynników za to odpowiedzialnych...?Komu zależy na tym, byśmy byli nieświadomi takich możliwości?Masz rację, nie wszystkim jest to na rękę, a sygnały,iż wnet mają być pierwsze egzaminy na "wykopkowe prawko", dowodzą jasno, że jak zwykle mafia działa cichaczem za naszymi plecami...!
Skąd ja to znam...?Jak zwykle później usłyszymy,iż "prowadzono ożywioną dyskusję społeczną", w wyniku której pozostaliśmy z ręką w nocniku,gdyż interes grupki był ważniejszy!
Uważam, że nie należy kapitulować.Jeżeli nawet szanse na zwycięstwo są nikłe, to nie potrafiłbym odmówić sobie przyjemności wbicia komuś drzazgi
P.S. To nie są żarty, z pewnością idą zmiany,jest to nieuniknione.Jeśli nic nie zrobimy,to w mediach załatwią nas raz-dwa.Postraszą chłopów, poszczują społeczeństwo....
Pozdrawiam- wspierający widmo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
franz




Dołączył: 08 Kwi 2006
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:40, 19 Wrz 2006    Temat postu:

Witajcie Panowie!
Powiem może w ten sposób: jeśli o mnie chodzi to jak do tej pory nie miałem problemów z uzyskaniem pozwolenia na program poszukiwań wszystkie miejsca które zaznaczyłem we wniosku byly mi udostępnione,zadne służby graniczne ani lesne nie sprawiają problemów,traktują mnie jak archeologa amatora, czasem mówią nawet skoro musicie to wchodżcie na to moje pole.WKZ na koniec sezonu kataloguje istotniejsze rzeczy które wykopałem i to wszysko.Dodatkowo udostępniają materiały historyczne pomocne w namierzaniu konkretnych miejscówek.Jeśli chodzi o miesca typowo arheo to moim zdaniem powinni tam pracować jedynie profesjonalni archeolodzy którzy kształcili sie w tym kierunku a nie każdy kto kupi wykrywacz i bedzie chciał byc naukowcem.Dla mnie jest dobrze nawet teraz ,dlatego nie rozumiem całego zamieszania oby nie podziałało to odwrotnie do zamierzanego celu.Jeśli zaś będę mógł w czyms pomóc to służę uprzejmie.
Ps:chodzi mi głównie o takie mafie jak je opisuje Widmo które tylko żerują.Pozdrawiam
franz...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Wto 21:58, 19 Wrz 2006    Temat postu:

Witam!

Widmo - Nikomu nie zalezy na tym by ludzie mieli świadomość jak poszukiwania wyglądają w innych państwach np. w UK.. Trzymać ludzi w ignorancji i wymyślać prawa z sufitu, to jest ich metoda Wprowadzą obowiązkowe kursy, licencje, opłaty etc.,
Dlatego właśnie tak bardzo potrzebne jest byśmy nie dopuścili do takich zmian. Zgadzam się z Franzem, że obecna ustawa daje nam duże pole do popisu, ale nie każdy potrafi się tak jak on dogadać z archeo i nie wszędzie mozna trafić na przychylne jednostki, które zrozumieja o co chodzi i pomogą. Prawo ma byc jedno dla Wszystkich a nie tylko dla wybranych.

Pozdrawiam

VW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
franz




Dołączył: 08 Kwi 2006
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:11, 20 Wrz 2006    Temat postu:

wiam
Sami widzicie jak to u nas jest,"przychylne bądż nie przychylne" jednostki urzędnicze decydują o iterpretacji prawa,tak jak policja z drogówki ,czasami 200 za samą fryzuręWink,naprawdę tak jest wszędzie i liczy się to na jakich ludzi trafiamy bądz na ile sami potrafimy coś wywalczyc własną osobowością.
pozdro
fran...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Pią 15:46, 03 Lis 2006    Temat postu:

Witam!

Przypominam, że zgłoszenia do wzięcia udziału w konferencji OODA można nadsyłać tylko do 7go listopada, więc proszę tych, którzy jeszcze tego nie zrobili o wypełnienie formularza. Można go znaleźć tu [link widoczny dla zalogowanych]
w pliku Word lub Pdf, lub na stronie 3, listopadowego numeru "Odkrywcy", obok "Apelu do Poszukiwaczy" Smile

Pozdrawiam

VW
P.S. Mam nadzieję, że z kilkoma z Was spotkam się w Warszawie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Pią 15:44, 10 Lis 2006    Temat postu:

Witam!

Okazuje się, że zgłoszenie na konferencję można wysłać jeszcze dziś. Proszę więc tych, którzy jeszcze tego nie zrobili o wypełnienie formularza ( link powyżej ).

Pozdrawiam

VW


P.S. Zwłaszcza osoby z Warszawy i okolic ( Strażak - nie śpij )


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Czw 9:41, 23 Lis 2006    Temat postu:

Witam!

Poniżej program konferencji OODA:

Cytat:
Konferencja
Prawo a rzeczywistość polskiej archeologii
Warszawa, 28-29 listopad 2006

Miejsce obrad: Sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza w Fundacji im. Stefana Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie.

28 listopada 2006
09:00 - 10:00 Rejestracja uczestników
10:00 - 10:15 Tomasz Merta, Podsekretarz Stanu - Generalny Konserwator Zabytków,
otwarcie konferencji
SESJA A - PRAWO I ETYKA
10:15 - 10:35 dr Kamil Zeidler, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Prawo w archeologii. Zakres regulacji i problemy stosowania.
10:35 - 10:55 mgr Alina Jaszewska, Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska,
Wyłanianie wykonawców i finansowanie badań archeologicznych.
10:55 - 11:15 mgr Andrzej Gołembnik
Wymogi bezpieczeństwa podczas prowadzenia prac archeologicznych
11:15 - 11:35 mgr Robert Żukowski, Instytut Archeologii i Etnologii PAN,
Nowoczesne standardy dokumentacji archeologicznej - opracowanie baz danych.
11:35 - 12:00 dyskusja
12:00 - 12:15 przerwa na kawę
12:15 - 12:35 prof. dr hab. Jerzy Gąssowski, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku,
Etyka w zawodzie archeologa.
12:35 - 12:55 prof. dr hab. Lech Czerniak, Zakład Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego,
Zawód archeologa w Polsce. Idee, normy prawne, praktyka, oczekiwania.
12:55 - 13:15 mgr Sebastian Tyszczuk, 3Database,
Jak zdobyć 12 miesięcy zawodowych praktyk wykopaliskowych "po magistrze"? Reperkusje dwóch słów Rozporządzenia Ministra Kultury.
13:15 - 14:00 dyskusja
14:00 - 15:00 Przerwa obiadowa
SESJA B - KIERUNKI ZMIAN
15:00 - 15:20 Dariusz Jankowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Projekt zmian w ustawie o ochronie i opiece nad zabytkami.
15:20 - 15:40 mgr Aleksander Starzyński, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, mgr Mirosława Dernoga, WUOZ w Poznaniu,
Kierunki i formy działania służb konserwatorskich w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego na przykładzie woj. wielkopolskiego.
14:40 - 16:20 dyskusja
16:20 - 16:35 przerwa na kawę
16:35 - 16:55 mgr Piotr Szpanowski,
Współczesne wyzwania konserwatorstwa archeologicznego w Polsce.
16:55 - 17:15 dr Mateusz Bogucki, Instytut Archeologii i Etnologii PAN,
Stanowisko archeologiczne = stanowisko zagrożone. Rzecz o potrzebie badań.
17:15 - 18:00 dyskusja, podsumowanie dnia
19:00 uroczysta kolacja
29 listopada 2006
09:30 - 09:45 powitanie
SESJA C - "POSZUKIWACZE"
9:45 - 10:05 mgr Halina Śledzik-Kamińska, WUOZ we Wrocławiu,
Obecne rozwiązania prawne i ich uzasadnienie.
10:05 - 10:25 mgr Mirosław Andrałojć, Pracownia Archeologiczna REFUGIUM s.c.,
Skutki istniejącego prawa dla nauki i dziedzictwa.
10:25 - 10:45 mgr Wojciech Ziółkowski, Dolnośląskie Centrum Ochrony Dóbr Kultury ThESAURUS,
Rabunki zabytków archeologicznych w Polsce.
10:45 - 11:30 dyskusja
10:30 - 11:45 przerwa na kawę
11:45 - 12:05 prof. dr hab. Wojciech Chudziak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Uwagi o realizacji badań AZP stanowisk podwodnych w kontekście dyskusji o potrzebie zmian w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego
12:05 - 12:25 Adam Kuczyński, Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych,
Skala zjawiska pt. "poszukiwacze".
12:25 - 12:45 przedstawiciel Komendy Głównej Policji,
Skala zjawiska pt. "poszukiwacze" od strony policji.
12:45 - 13:45 dyskusja
13:45 - 14:45 obiad
SESJA D - KIERUNKI ZMIAN
14:45 - 15:05 prof. dr hab. Aleksander Bursche, mgr Marcin Rudnicki, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego,
Propozycje zmian prawnych w zakresie posługiwania się wykrywaczami metali w archeologii.
15:05 - 15:25 mgr Mirosław Bieniecki,
Poszukiwacze skarbów a archeolodzy. Możliwości współpracy.
15:25 - 15:45 Igor Murawski,
Prawo, archeologia i poszukiwacze - propozycje zmian.
15:45 - 16:30 dyskusja
16:30 - 16:45 przerwa na kawę
16:45 - 17:05 mgr inż. Arkadiusz Dymowski,
Znaleziska monet rzymskich dokonywane przez poszukiwaczy-amatorów na terenie Polski.
17:05 - 17:25 mgr Wojciech Krajewski, Muzeum Wojska Polskiego,
Możliwości współpracy środowiska archeologów i militarystów.
17:25 - 18:00 dyskusja, podsumowanie dnia


Pozdrawiam

VW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Indiana Jones




Dołączył: 12 Lis 2006
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:30, 24 Lis 2006    Temat postu:

Wydaje mi się że największy problem jest w osobach które celowo włażą na stanowiska archeo i rozkopują je, już parę razy ktoś pytał się mnie w którym miejscu powinien rozkopywać grodzisko aby coś wykopać. Przez coś takiego spora część archeo krzywo patrzy na poszukiwaczy. Ale mimo wszystko archeo raczej są za zmianami, bo obecne prawo jest kiepskie, a poza tym i tak jest martwe - każdy kto chce i tak chodzi i szuka.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kuczman




Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:00, 24 Lis 2006    Temat postu:

A ja mam przeczucie ze na konferencji bedzie nagonka- referaty o trzymaniu twarda reka detektorystow itd
Naukowcy moim zdaniem w wiekszosci doskonale rozumieja co dzieje sie na zachodzie i chca tego samego u nas. Czy "gora" na to pojdzie? Zobaczymy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Van Worden
Administrator



Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 1002
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ziemia - Planeta Ludzi

PostWysłany: Pią 23:15, 24 Lis 2006    Temat postu:

Witam!

Święte słowa Cóż, jadę tam własnie z tym przeświadczeniem, ale jednocześnie wiem, że nie mamy nic do stracenia a wszystko do zyskania

Pozdrawiam

VW


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum XLT.fora.pl Strona Główna -> Stare ale jare.. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 2 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin